Nowa, ciekawa inicjatywa
Kilka dni temu otrzymałem email od Martyny, Polki mieszkającej w Hiszpanii. Opisywała w nim hiszpańską inicjatywę powstania organizacji, która z powrotem ma przywrócić Policję społeczeństwu. Zaciekawiło mnie to bardzo, gdyż zauważam, że w Polsce powstaje rozdźwięk pomiędzy siłami mundurowymi, w tym Policją i społeczeństwem. Część społeczeństwa, nie zgadzając się z wprowadzanymi restrykcjami, protestuje, bierze udział w manifestacjach, chce wyrazić swój sprzeciw wobec narzuconych arbitralnie restrykcji i ograniczeń wolności. To dość ostre starcie między rządem i jego agencjami a społeczeństwem jest często pacyfikowane przez Policję i inne siły mundurowe.
To, co można zauważyć podczas tych konfrontacyjnych momentów, to bardzo różne postawy każdej ze stron. Bywa, iż Policja bywa nadmiernie agresywna, a użyte środki są niewspółmierne do sytuacji. Obrazki pokazujące kobietę ciągniętą przez policjantów po chodniku obiegły internet. Takich przykładów można znaleźć znacznie więcej na różnych kanałach Youtube. Jednak druga strona, czyli protestujący też bywa czasem nadmiernie agresywna, nawet w sytuacji, kiedy Policja nie atakuje i nie nadużywa swoich praw i obowiązków. To nie jest tylko specyficzna sytuacja w Polsce, można ten schemat zauważyć prawie w każdym europejskim kraju, a również i w USA czy Kanadzie.
Ten schemat, te trudne ale niepotrzebne sytuacje zostały zauważone przez hiszpańską policjantkę, Sonię Vescovacci. Sonia - znając dobrze pracę w Policji, ale również biorąc udział w pacyfikacjach manifestacji - nie zgadzała się z takim obrotem spraw, czując, że Policjanci zostają wykorzystywani do konfrontacji, a z drugiej strony, iż pomiędzy społeczeństwem a mundurowymi buduje się niewidzialna bariera.
Tak powstał pomysł na zbudowanie organizacji "Policja Dla Wolności", która chce przywrócić Policję i inne siły mundurowe dla społeczeństwa. Polega to na uświadamianiu policjantów, jakie są ich obowiązki i prawa i kiedy je przekraczają, tworząc niepotrzebna agresję. Ale... polega to też na uświadamianiu społeczeństwa, jak się organizować, aby manifestacje odbywały się bez łamania prawa. Ta akcja przerodziła się w organizację, która została bardzo ciepło przyjęta przez hiszpańskie społeczeństwo i dość szybko się rozprzestrzeniła. Dziś Policja Dla Wolności działa już w Hiszpanii, Holandii, Australii, Danii, Wielkiej Brytanii.
Do Polski pomysł ten przywiozła wspomniana przez mnie Martyna, która jest członkiem organizacji Policja Dla Wolności. Nagrałem z Martyną wywiad, w którym nie tylko opowiada o tych działaniach, ale również apeluje o przyłączanie się byłych lub obecnych policjantów, strażaków, pograniczników i innych ze służb mundurowych. którym na sercu leży dobro całości, jako polskiego społeczeństwa.
Kontakt do Martyny: polska@policeforfreedom.org
W kolumnie obok zamieszczam nagrany wywiad z Martyną.
Dodaj komentarz